Energetyka a pompy cieplne

W codziennym życiu z pomp ciepła korzysta się regularnie. Przeważnie utożsamia się je ze specjalistycznymi urządzeniami, które oparte są na działaniu bardzo wysokich wartości współczynnika wydajności cieplnej. Warto jednak wiedzieć czym naprawdę charakteryzuje się ten mechanizm. O tym będzie niniejszy poradnik.
Standardowe modele
W klasycznym modelu pompy cieplnej przewiduje się wykorzystanie ciepła, jakie zaś pochodzi z górnego źródła cieplnego. A zatem żeby omawiany tu sprzęt mógł optymalnie działać, trzeba jednocześnie, w tym samym czasie korzystać z ciepła i dolnego, i górnego. W ten sposób urządzenie dobrze grzeje, ale też i należycie sprawdza się podczas spodziewanego chłodzenia. Taki stan natomiast uznaje się za tak zwaną gospodarkę skojarzoną, której przykładów jest dzisiaj cała masa. O nich nieco więcej we skrzynie biegów naprawa fragmentach poniższych.
Kilka rodzajów
Typem gospodarki skojarzonej okazują się między innymi dwa typy popularnych pomp ciepła – są to te urządzenia, które dostępne są w fabrykach mleczarskich oraz te typowe dla zakładów przetwórstwa mięsnego. W związku z pierwszymi, należy podkreślić, że dochodzi do odprowadzenia ciepła podczas chłodzenia mleka i zastosowane staje się wtedy źródło dolne ciepła. Odprowadzone w ten sposób ciepło jest zaś wykorzystywane do szeregu innych celów- powiedzmy do mycia, czyszczenia, do celów technologicznych. Pompy jakie występują z kolei w zakładach przetwórstwa mięsnego bazują na systemie odprowadzającym ciepło z komór chłodzenia. Przechodzi ono następnie przez pompę ciepła i stosowane jest do dalszego ogrzewania wnętrz, a także można z zastosowaniem tego samego ciepła ogrzać wodę użytkową.