Odnawialne źródła energii

Czym są tak często dzisiaj wykorzystywane w sferze szeroko rozumianej ekologii odnawialne źródła energii? Jest to zastosowanie takich źródeł, które jak wskazuje na to ich słownictwo – szybko się odnawiają i następuje to samoistnie, bez udziału człowieka. Nie ma strat, nie ma szkodliwości dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Czym zatem w praktyce mogą być odnawialne źródła energii? Spójrz dalej, a pokażemy Ci na czym polegają innowacyjne rozwiązania dwudziestego pierwszego wieku.
Konkretne przykłady
Za źródło energii odnawialnej można uznać opady, pływy morskie, to także wiatr oraz promieniowanie słoneczne. Dodatkowo warto też wspomnieć w tym kontekście o falach morskich a także geotermii. Jeżeli chodzi o przeciwieństwo wobec omawianego tu działu energetycznego, to alternatywą okazują się nieodnawialne źródła energii. Są to takie zasoby, których po zastosowaniu ponowne uzyskanie jest naprawdę bardzo czasochłonne i trudne. Przykładem nieodnawialnych źródeł energii, a przez to dość kosztownych, jest ropa naftowa, gaz ziemny, uran, czy też węgiel.
Dane statystyczne
Z informacji zgromadzonych w ramach danych statystycznych wynika, że jakieś trzy lata temu charakteryzowane tu źródła odnawialne energii stanowiły jedynie około dwudziestu procent całości zapotrzebowania społeczności na energię w ogóle. Wystarczyło około roku, aby poziom ten zwiększył się o jakieś dziesięć procent. Prawdopodobnie kolejne lata przyniosą jeszcze większy skok. Musimy wspomnieć także o tym, że wraz z początkiem wieku obecnego, inwestycje w odnawialne źródła energii zwiększają się sukcesywnie, co pokazuje, że jest szansa żyć bardziej ekologicznie.